Z historie dílny

Joch s rodinou

Zakladatel dílny Cyril Joch s rodinou

Modrotisková dílna byla založena ve Strážnici v roce 1906 Cyrilem Jochem a navázala tak na starší místní tradici. Jednalo se o menší dílnu umístěnou v prostorách obytného domu rodiny v dnešní ulici J. Skácela. Na jejím provozu se podíleli manželé Cyril a Anna Jochovi. V roce 1914 Cyril Joch narukoval a po návratu z války vedl dílnu ještě šest let. Zaškoloval své tři syny a v řemesle vyučil synovce Josefa Gerstbergera. V roce 1924 však zemřel na tuberkulózu plic a dílnu po něm převzala jeho žena, jako mistr u ní působil Josef Gerstberger. Od roku 1934 se výrobě modrotisku začal plnou měrou věnovat prostřední syn František Joch se svou mladou ženou Miladou, který v roce 1941 dílnu zdědil. To bylo podnětem k tomu, aby prostorově nevyhovující provozovnu renovoval. Zastřešením dvora a vybudováním tiskárny, sušárny a krytého prostoru pro mandl a barvírnu tak rozrůstající se rodina získala více místa k obývání. Zároveň už dílna nebyla omezená jen na letní provoz a výroba se zvýšila.

Jochovi zhotovovali modrotiskovou metráž s regionálními vzory, která se tiskla na zakázku pro obyvatelky Strážnicka a nedalekého Horňácka a skalického Záhorí nebo se s nimi jezdilo na jarmarky do blízkého i vzdáleného okolí. Ze zakoupené metráže si ženy šily součástky ke svým tradičním krojům.

K zásadní změně v modrotiskařské práci došlo po komunistickém převratu, kdy byla v roce 1951 činnost dílny na nějakou dobu přerušena. Obnovena byla v roce 1954 zásluhou Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV). Tato organizace usilovala o zachování tradiční rukodělné práce, jejíž výrobky zároveň přizpůsobovala potřebám moderní společnosti. S Františkem Jochem tak začali spolupracovat výtvarníci, kteří aktualizovali modrotiskové vzory a zaváděli další nové úpravy modrotisku. Ze zabarvené metráže se šily oděvy reagující na aktuální módní trendy a zhotovovaly se dárkové předměty i zboží určené k vybavení interiéru. Produkce se tak výrazně zvýšila a na provozu dílny se kromě manželů Milady a Františka Jochových začal podílet také jejich syn František a Josef Gerstberger.

Po generační výměně v první polovině 70. let se vedoucím dílny stal František Joch ml. a rodinné příslušníky doplnili další pracovníci pocházející ze Strážnice. V roce 1982 se výroba modrotisku přesunula z již nevyhovujících prostor rodinného domu do nově postavené budovy nacházející se v téže ulici. Při modrotiskové provozovně zde byla zřízena i šicí dílna zpracovávající modrotiskovou metráž a prodejna výrobků ÚLUV Krásná jizba.

Milada Jochová

Milada Jochová při tzv. štrajchování, roztírání krycího popu

V důsledku politického dění po pádu komunistického režimu Ústředí lidové umělecké výroby zaniklo a v roce 1993 byl zastaven také provoz strážnické dílny. Aby mohla být vrácena původním majitelům, vypracoval Sáva Joch, bratr modrotiskaře Františka Jocha ml., privatizační projekt, který byl v tomtéž roce schválen. Tím vznikla firma Arimo, spol. s r. o. skládající se ze dvou částí. V prvním dosud nevyužitém patře rozměrné budovy byla zřízena šicí dílna na výrobu halenek a později i povlečení. V přízemí pokračovala v provozu modrotisková dílna vedená Františkem Jochem ml. Výrobě se zde dále věnoval Jan Mička působící na daném pracovišti od 80. let. V roce 2015 se technologii modrotisku začala učit praneteř Františka Jocha ml. Gabriela Bartošková. V současnosti se zhotovování modrotiskové metráže věnují Jan Mička a Gabriela Bartošková. Hotový materiál upravují švadleny do podoby kusového zboží. Veškerý sortiment je nabízen v obchodě při strážnické provozovně a přes e-shop.

Dílna pracuje s tradičními formami i s částí matric, které jí zůstaly po zániku ÚLUV. Dílem si ponechala původní sortiment, který dle svých možností stále aktualizuje. Spolupracuje také s profesionálními výtvarníky a návrháři, kteří svým často experimentálním přístupem posouvají techniku modrotisku zase o něco dál.

Josef Gerstberger František Joch ml. tiskne v prostorách nové dílny
Josef Gerstberger barvící modrotisk František Joch ml. tiskne v prostorách nové dílny

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení