Petra (Gupta) Valentová

Petra (Gupta) Valentová
Foto: Lucie Vysloužilová

Multimediální umělkyně Petra (Gupta) Valentová se k tradičním textiliím dostala skrze svého muže pocházejícího z  Rádžasthánu v severozápadní Indii. Zde začala spolupracovat s místními komunitami věnujícími se dřevotisku. Cílem jejího projektu není ohromující design, ale hledání cesty, jakým způsobem může současný výtvarník pracovat s tradičními textilními řemesly, aniž by docházelo k deformování techniky i vzájemných vztahů mezi zúčastněnými aktéry. Jak vytvořit dílo po všech stránkách vyvážené (z hlediska etického, ekologického, estetického, technologického) a harmonické. Zvoleným přístupem se hlásí ke slow fashion.

Zpočátku se Petra věnovala pouze indickému dřevotisku. Tak je označován tisk dřevořezbovými formami, který je v oblasti Džajpuru nejrozšířenějším a nejstarším způsobem ručního tisku, jemuž se věnuje nejchudší část obyvatel. Termín v sobě zahrnuje pozitivní, leptaný i negativní tisk, jehož součástí je dabu-indigo, tisk krycí rezervou dabu a barvení indigem. To ji přivedlo na myšlenku zahrnout do projektu také český modrotisk a porovnat možnosti stejných technik vyvíjejících se ale ve výrazně odlišném prostředí.

Stěžejní je pro textilní návrhářku práce s indickou dřevotiskovou komunitou v Bagru podle zásad co-designu (kolaborativního designu), který zapojuje do tvůrčího procesu rovnocenně všechny zúčastněné složky a zajišťuje jim odpovídající finanční ohodnocení. Tento přístup je aktuální zejména v zemích třetího světa, kde textilní řemeslníci často pracují přes zprostředkovatele za minimum, výkon provádějí na zakázku a profitují z něj pouze designerské značky. Petra pro sestavenou skupinou tiskařek pořádá honorované workshopy, v rámci nichž společně pracují na návrzích nových vzorů respektujících místní tradici a estetické cítění účastnic. Podle vybraných návrhů místní výrobci zhotovují formy, jimiž se původním způsobem tisknou a barví látky, které se dále užívají k výrobě novodobých užitých předmětů. Indickým ženám je autorství motivů přiznáno a ohodnoceno autorskými provizemi z prodeje.

Petra se zároveň věnuje vlastní tvorbě. Spolupracuje s nezávislými návrháři a umělci v ČR, Indii i USA. Zaměřuje se jak na indický dřevotisk, tak na český modrotisk.

Autorský modrotisk 3 Spolupráci s dílnou Strážnický modrotisk navázala výtvarnice kolem roku 2016 v rámci svého doktorského studia v Ateliéru textilu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Zpočátku se jednalo spíše o zkoušky různých materiálů a vzorování. První autorské metráže byly tištěny dřevořezbovými formami zhotovenými indickými řemeslníky. Následovaly další z dílny českých formířů Jaroslava Pluchy a Milana Bartoše.  Petra (Gupta) Valentová se tak také u nás snaží zapojit do výrobního procesu všechny složky, návrháře, formíře a modrotiskaře, spolupráce probíhá formou práce na zakázku.

Autorská kolekce modrotiskových motivů je tištěna dřevořezbovými formami indickými i českými, které obě oblasti spojují a zároveň jsou Petře (Gupta) Valentové blízké i svými výrazovými prostředky. Série poukazuje na nedokonalost ručního tisku, české formy nejsou opatřeny onzecmi (hřebíčky v rozích formy usnadňujícími navazující tisk), jak je zvykem. Výtvarnice v souladu s výrobní tradicí obou míst hledala inspiraci v přírodě svého nejbližšího okolí. Navržené motivy usilují o nadčasovost a variabilitu. Dají se navzájem kombinovat a skládat do různorodých kompozic, lze také využít možností dvoubarevného tisku.

Petra (Gupta) Valentová přistupuje k práci tradičních řemeslníků s empatií a respektem. Je si vědoma jejich výjimečných zkušeností a dovedností i schopnosti pružně reagovat na často specifické požadavky. 

Fotografie: Worick-foto

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení