Jana Kubínová

Po ukončení studia začala Jana Kubínová působit v Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti jako návrhářka užitných a dekorativních výrobků z přírodních pletiv a modrotisku. Při tvorbě modrotiskových vzorů na rozdíl od své předchůdkyně Arnoštky Eberhardové, která se výrazně inspirovala lidovými motivy, upřednostňovala volnější autorský projev. Její návrhy byly ve většině uplatňovány na filmtiskařských šablonách, které umožnovaly tisk několika variant jednoho motivu ve velmi jemném provedení.

Po zániku ÚLUVu v polovině 90. let 20. století se Jana Kubínová osamostatnila a nyní tvoří pod vlastní značkou „Jana K.“. Zabývá se textilní tvorbou z přírodních materiálů (bavlna, len, hedvábí) s pozitivním tiskem a s využitím techniky modrotisku. Modrotiskové vzory vznikají kresbou z volné ruky a jsou uplatňovány především na interiérovém zboží (přehozy na lůžka, prostírky, ubrusy) a oděvech jednoduchých střihů, založených především na výtvarném pojetí textilie.

www.blueprint.cz/index1.php , www.fler.cz/blueprint

Foto: Jana Kubínová

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení