Jak poznám pravý modrotisk

Se stoupajícím zájmem o modrotisk v posledních letech roste i produkce lacinějšího zboží á la modrotisk. Nejčastěji se jedná o látky vzhledově jen těžko odlišitelné od skutečného modrotisku, vyrobené však jinými technologiemi, například pozitivním strojním tiskem, pozitivním sítotiskem či digitálním tiskem. Tyto textilie jsou pak nesprávně označovány za modrotisk, přestože se o pravý modrotisk nejedná. Tím dochází k poškozování náročné práce tradičních modrotiskařů a klamání neznalých zákazníků.

Proto bychom vám chtěli poskytnout několik rad, které vám pomohou rozlišit skutečný modrotisk od jeho imitací.

1. Jedná se o látku s převahou vláken přírodního původu (bavlna, len, hedvábí)

2. Látka je tištěna ručně negativním způsobem

  • na látce jsou patrné otisky onzeců, hřebíčků v rozích formy navádějících tiskaře, kam příště formu přiložit
  • u větších vzorů je rozpoznatelný měkký, neostrý otisk formy, krycí hmota se neotiskne vždy pravidelně
  • látka je z druhé strany indigově modrá s nepravidelnými světlými skvrnami zapříčiněnými prosáknutím krycí hmoty z lícové strany
Otisk onzeců Měkký otisk vzoru při tisku dřevěnou formou
Otisk onzeců Měkký otisk vzoru při tisku dřevěnou formou

 

3. Látka je ručně barvena v indigové lázni, tzv. kypě

  • jedná se o barvivo oxidační, to znamená, že k zabarvení látky dojde až působením vzduchu, pokud se však v průběhu barvení k sobě slepí rubové strany, vzduch se k látce dostatečně nedostane a na těchto místech získá modrá světlejší odstín
  • indigová lázeň se stále obnovuje doplňováním jednotlivých přísad, jejich aktuální poměr i celková koncentrace barvicího roztoku ovlivňuje odstín sytě modré indigové barvy. Proto například kus látky barvený jeden den může mít jiný odstín než modrotisk barvený o týden později.

4. Protože výrobci usilují o stále věrnější nápodoby modrotisku, je i přes všechny uvedené poznávací znaky někdy těžké pravý modrotisk od nepravého rozlišit. Nejspolehlivější cestou potom je ptát se po původu látky, např.: „Ze které dílny modrotisk odebíráte?

 

Nepravidelné prosáknutí popu na rubovou stranu V průběhu barvení měl vzduch k látce nepravidelný přístup
Nepravidelné prosáknutí popu na rubovou stranu V průběhu barvení měl vzduch k látce nepravidelný přístup
Různé odstíny modré barvy
Různé odstíny modré barvy