Zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO

Diplom UNESCORok 2018 zápis statku BLAUDRUCK / MODROTISK / KÉKFESTÉS / MODROTLAČ, rezervážní ruční tisk a barvení indigem v Evropě na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

 

Na tomto světovém reprezentačním seznamu UNESCO je zapsáno a ohodnoceno umění výroby evropského modrotisku. Jedná se o nejvyšší stupeň ocenění, kterého může určitý projev tradiční kultury dosáhnout. Zápis je společný pro ty evropské země, kde ještě fungují dílny zhotovující modrotisk. Jsou jimi Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Německo.

Negativní, rezervážní vzorování látek a jejich barvení v indigu je rozšířeno v různých částech světa. V Evropě však tato technika za dobu svého více než třísetletého vývoje nabyla velmi výrazné podoby. Technologie vypracovaná evropskými modrotiskaři umožňuje vytvářet i velmi jemné ostré motivy v několikabarevném provedení. Výjimečné je i množství a bohatost vzniklých modrotiskových vzorů, které vycházejí z evropské slohové módy nebo nabývají zcela regionálních podob. Vzhled i užití modrotisku se kontinuálně vyvíjí a přizpůsobuje i současnému životnímu stylu. Díky zájmu široké veřejnosti a kreativitě modrotiskařů, profesionálních návrhářů i jiných odborných pracovníků má modrotisk perspektivu vývoje do budoucna.

Další informace naleznete na adrese https://www.unesco-czech.cz/modrotisk/predstaveni/#page_start