Zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO

Diplom UNESCORok 2018 zápis statku BLAUDRUCK / MODROTISK / KÉKFESTÉS / MODROTLAČ, rezervážní ruční tisk a barvení indigem v Evropě na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

 

Na tomto světovém reprezentačním seznamu UNESCO je zapsáno a ohodnoceno umění výroby evropského modrotisku. Jedná se o nejvyšší stupeň ocenění, kterého může určitý projev tradiční kultury dosáhnout. Zápis je společný pro ty evropské země, kde ještě fungují dílny zhotovující modrotisk. Jsou jimi Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Německo.

Negativní, rezervážní vzorování látek a jejich barvení v indigu je rozšířeno v různých částech světa. V Evropě však tato technika za dobu svého více než třísetletého vývoje nabyla velmi výrazné podoby. Technologie vypracovaná evropskými modrotiskaři umožňuje vytvářet i velmi jemné ostré motivy v několikabarevném provedení. Výjimečné je i množství a bohatost vzniklých modrotiskových vzorů, které vycházejí z evropské slohové módy nebo nabývají zcela regionálních podob. Vzhled i užití modrotisku se kontinuálně vyvíjí a přizpůsobuje i současnému životnímu stylu. Díky zájmu široké veřejnosti a kreativitě modrotiskařů, profesionálních návrhářů i jiných odborných pracovníků má modrotisk perspektivu vývoje do budoucna.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení