Co je to modrotisk

Modrotisk

je tradiční textilie zhotovená speciální technologií. Vyrábí se ručně na území střední Evropy.
 

Barvení indigem a negativní vzorování látek je rozšířené v různých částech světa, v Evropě však tato technika získala specifickou a propracovanou podobu, kterou označujeme jako modrotisk.  Viz ocenění.

Na plátno z přírodních materiálů se pomocí zvoleného prostředku (nejčastěji dřevěných forem) nanese krycí hmota zvaná pop, která chrání vzor před zabarvením.

Po zaschnutí a vytvrdnutí popu se látka barví v indigové lázni. Její základní složka indigo dává modrotisku charakteristickou modrou barvu.

Zabarvená látka se nakonec pere v slabém roztoku kyseliny sírové, tím se odstraní rezervážní hmota a objeví se doposud skrytý vzor.

Autorka fotografií Kateřina Nosková

 Rezervážní hmota zároveň látku chemicky ošetří tak, že ani při počátečním vypírání přebytků barviva se bílý vzor nezabarví.

 

Podrobnější informace o postupu výroby modrotisku získáte  v dokumentech, které o nás byly natočeny . Nejautentičtější prožitek Vám ovšem poskytne osobní prohlídka naší dílny.

Jak poznám pravý modrotisk

 Otisk onzeců

Se stoupajícím zájmem o modrotisk v posledních letech roste i produkce lacinějšího zboží á la modrotisk. Nejčastěji se jedná o látky vzhledově jen těžko odlišitelné od skutečného modrotisku, vyrobené však jinými technologiemi, například pozitivním strojním tiskem, pozitivním sítotiskem či digitálním tiskem. Tyto textilie jsou pak nesprávně označovány za modrotisk, přestože se o pravý modrotisk nejedná. Tím dochází k poškozování náročné práce tradičních modrotiskařů a klamání neznalých zákazníků.

 

Proto bychom vám chtěli poskytnout několik rad, které vám pomohou rozlišit skutečný modrotisk od jeho imitací.

 

1. Jedná se o látku s převahou vláken přírodního původu (bavlna, len, hedvábí)

 

2. Látka je tištěna ručně negativním způsobem

  • na látce jsou patrné otisky onzeců, hřebíčků v rozích formy navádějících tiskaře, kam příště formu přiložit

  • u větších vzorů je rozpoznatelný měkký, neostrý otisk formy, krycí hmota se neotiskne vždy pravidelně

  • látka je z druhé strany indigově modrá s nepravidelnými světlými skvrnami zapříčiněnými prosáknutím krycí hmoty z lícové strany

 

3. Látka je ručně barvena v indigové lázni, tzv. kypě

  • jedná se o barvivo oxidační, to znamená, že k zabarvení látky dojde až působením vzduchu, pokud se však v průběhu barvení k sobě slepí rubové strany, vzduch se k látce dostatečně nedostane a na těchto místech získá modrá světlejší odstín

  • indigová lázeň se stále obnovuje doplňováním jednotlivých přísad, jejich aktuální poměr i celková koncentrace barvicího roztoku ovlivňuje odstín sytě modré indigové barvy. Proto například kus látky barvený jeden den může mít jiný odstín než modrotisk barvený o týden později.

 

4. Protože výrobci usilují o stále věrnější nápodoby modrotisku, je i přes všechny uvedené poznávací znaky někdy těžké pravý modrotisk od nepravého rozlišit. Nejspolehlivější cestou potom je ptát se po původu látky, např.: „Ze které dílny modrotisk odebíráte?“

Měkký otisk vzoru při tisku dřevěnou formou
Nepravidelné prosáknutí popu na rubovou stranu
V průběhu barvení měl vzduch k látce nepravidelný přístup
Různé odstíny modré barvy