Klára Nademlýnská 

Módní návrhářka Klára Nademlýnská si po desetiletém působení v Paříži v oblasti návrhářství a modelistiky střihů v roce 1998 založila v Praze vlastní luxusní značku s dámskou modelovou konfekcí. V jejích kolekcích je kladen velký důraz na kvalitu materiálů, technické propracování i nápadité střihové řešení. Všechny modely se zhotovují v limitovaných počtech.

Snímky zachycují oděvní modely značky Klara Nademlynska sestavené pro kolekci Podzim/Zima 2013-2014. Představeny byly na přehlídce Designblok Premier Fashion Week 2013 v Praze.

Primární inspirací této kolekce jsou materiály. Převažují dubly, dvojité látky, které umožňují zachovat tvar střihu. Tužší materiály zjemňují hedvábné satény, mušelín, krajka a pavučinové úplety, celou kolekci pak propojují kovové detaily stříbrných zipů, druků a nýtků. Modely jsou v jednoduchém moderním stylu kombinované s určitou dávkou retro ženskosti. Část kolekce je věnována tmavě modré barvě, již nese modrotisk zhotovený na hedvábném saténu.

www.klaranademlynska.cz

Fotogalerie

Záznamy: 1 - 5 ze 5

Veronika Vimpelová

Veronika Vimpelová po absolvování Vyšší odborné školy designu a módy v České republice a po následném ukončení studia ve španělské Galicii nyní pracuje v anglické společnosti zabývající se tvorbou filmových kostýmů.

Uvedená kolekce této mladé návrhářky je inspirovaná českou historií a venkovskými tradicemi. Svým pojetím se vymyká klasické linii práce s modrotiskem a oslovuje tak zcela jiný okruh zájemců. Vyzdvihovány jsou především technické detaily, konečná úprava i kontrasty materiálů. Kombinovány jsou bavlněné a vlněné textilie s výšivkami ze skleněných korálů, z nichž část představuje erby pocházejících z moravských a českých regionů. Kolekce byla prezentována v roce 2014 na prestižní módní přehlídce Mercedes-Benz Fashion Week v Madridu.

www.vimpelova.comvogue.es, facebook, twitter, vimeo

Foto: Jacob & Pauline Fashion Photography

Fotogalerie

Záznamy: 6 - 10 ze 15
<< 1 | 2 | 3 >>

Martina Dvořáková

Martina Dvořáková se po absolvování studia v několika vzdělávacích institucích zaměřujících se na módu a oděvní návrhářství začala věnovat vlastní tvorbě. Mezi materiály, které ji oslovily a jimž ve své práci dlouhodobě vyhradila významné místo, patří modrotisk.
Poprvé jej využila v kolekci vytvořené v roce 2014 pro soutěž Arcolor, festival mladé módy. V souladu se současným trendem práci postavila na přírodních řemeslně zhotovených trvanlivých materiálech, mezi nimiž chtěla upozornit na výjimečnou, ale dnes již málo rozšířenou techniku modrotisku. Modely jsou určeny ženám, které se v globalizovaném světě snaží vyjádřit svou osobnost úctou ke kulturním hodnotám své země. Jednoduchý střih oděvu nepřidává na tíze jejich již tak složitému životu, ale vyjadřuje lehkost bytí. Je vhodný pro všechny typy postav, bez rozdílu. Modrotisk využitý v kolekci je zdoben tradičními vzory a zhotovila jej regionální dílna ve Strážnici, se kterou Martina navázala dlouhodobější spolupráci.
Nastavenou linii autorka sleduje i ve své následující tvorbě, v níž se již cíleně věnuje modrotisku. Pod značkou Made By Ordinary založenou v roce 2016 je věrná hodnotám tzv. slow fashion. Klade důraz na kvalitu a nadčasovost oděvů, ruční práci a originální materiál. Martina hledá krásu v obyčejném. Všímá si umění obyčejných lidí stojících za značkou návrháře. Pracuje s plátnem barveným pouze v indigu, které bylo tradičně užíváno jako všední materiál pro pracovní krojové zástěry. Dále využívá modrotisk s vlastním ručně malovaným minimalistickým vzorem, inspirují ji i tradiční motivy. Oděvy jednoduchých univerzálních střihů se dají v případě první dámské kolekce značky navzájem rozličně kombinovat a upravovat. Druhá kolekce (podzim/zima 2016) aktuálně inspirovaná pracovním oděvem využívá kromě modrotisku a indigem barvené látky i další materiály. Je určena ženám i mužům v unisex provedení některých modelů. Všední oděv je tak viděn z jiné perspektivy, kdy nad primární užitnou funkcí převážila funkce estetická, a výrobky získaly podobu luxusních autorských oděvů.
Ocenit lze zdařilé uchopení tvorby i nápadité provedení, jež slučuje aktuálnost s nadčasovými kulturními a estetickými hodnotami, lidský rozměr neopomíjeje.
Návrhářka se úspěšně prezentuje na českých i zahraničních přehlídkách módních designerů. K nim v roce 2016 zařadila pražský designSUPERMARKET, mezinárodní prodejní festival současného autorského designu, a v kategorii móda zde získala cenu Dolce vita za nejlepší produkt.

www.madebyordinary.com, www.facebook.com/madebyordinary, www.instagram.com/made_by_ordinary

Foto: Petr Lorenc

Fotogalerie

Záznamy: 1 - 5 ze 9
1 | 2 >>

Markéta Martišková

Markéta Martišková se narodila ve Vsetíně. Studovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě a v současné době ukončila studia v belgických Antverpách na prestižní Royal Academy of Fine Arts. V roce 2009 získala design stáž v koncernu Volkswagen a později u belgické návrhářky Lena Lumelsky. V roce 2010 a 2013 vyhrála soutěž pro mladé designéry, pořádanou v rámci Prague Fashion Weekendu. 

Markéta tvoří pod značkou MAR módu pro děti a pro ženy. Její kolekce často vyjadřují osobní postoj vůči světu nebo zhmotňují konkrétní společenské téma. Designérka si troufá vyjádřit názor vůči globálním problémům skrze módní tvorbu a otázky společnosti ji v tvorbě nelimitují.

Její Současná dětská kolekce "Šťastné děvče" je o novém začátku a dopovídá předchozí kolekci "Life after Life".

www.marketa-martiskova.tumblr.com

Fotogalerie

Záznamy: 1 - 5 ze 5

Architektonický ateliér ASGK Design v Praze

Ateliér se zaměřuje na komerční a rezidenční výstavbu. Rozsah činnosti doplňuje taktéž navrhování a realizace výstav a tvorba autorského interiérového designu.

V roce 2013 byla představena nová česko-slovenská nábytková značka KIBIK, která v sobě spojuje kreativní designový koncept, tradiční řemeslnou výrobu a využití v moderních interiérech.

Kolekci nábytku navrhli designéři a architekti ASGK Design a vyrobila ji společnost INTER-PRO.CZ. KIBIK představuje dva typy nábytku: multifunkční solitér SKATOLO určený především do malometrážních bytů s vyšším stropem a sektorový nábytek KAMBRO určený pro ubytovací zařízení. Kompaktní solitér SKATOLO pojímá několik funkcí potřebných k bydlení jednotlivce: spaní, úložný a pracovní prostor. Blok nábytku je obsluhovatelný z tří stran, jednou stranou je přistavěn ke zdi. Modulový nábytek KAMBRO je tvořen z jednotlivých prvků (postele, sezení, úložný a pracovní prostor) s možností uspořádání do různých sestav dle potřeb ubytovacího zařízení nebo jednotlivce.

V představených kolekcích nábytku sehrává významnou funkční i estetickou úlohu právě modrotisk dílny Jochových.

 www.asgk.cz, www.inter-pro.cz,

Foto: ASGK Design

Fotogalerie

Záznamy: 1 - 5 ze 6
1 | 2 >>

František Binder

Mladý truhlář František Binder zhotovuje ze dřeva nejrůznější předměty praktického rázu. Při realizaci vlastního originálního návrhu podložky pod notebook se nechal inspirovat rodinným řemeslem a doplnil ji o modrotiskové čalounění. Navázal tak na myšlenku ÚLUVu, kdy vkusně zkombinoval tradiční přírodní materiál s moderním zařízením, funkční s estetickým.

Uvedená dřevěná chladící podložka pod notebook zabraňuje přehřívání notebooku v horkých dnech, vhodná je také tehdy, používáte-li notebook v posteli nebo na klíně. Při měkkém podkladu totiž hrozí, že se Váš přístroj začne přehřívat, čímž se značně zkracuje doba jeho životnosti. Podložka je nenáročná na údržbu, je díky svému materiálu pevná a nehrozí tak, že se na ní cokoli zničí nebo ulomí, jako je to u podložek vyrobených z plastu. Výhodou je rovněž její vyvýšená zadní část, díky níž máte obrazovku svého notebooku v úrovni očí a neničíte si tak páteř.

Foto: Natálie Minaříková

Fotogalerie

Záznamy: 1 - 4 ze 4

Kristýna Vaverková

Závěrečná práce Kristýny Vaverkové na SOŠ oděvní ve Strážnici z roku 2010 má podobu kalhotového kostýmu ušitého z rifloviny obrácené rubovou stranou nahoru a modrotisku se vzorem vlastní tvorby. Spojitost obou materiálů, rifloviny i modrotisku, spatřuje autorka v indigovém barvivu.

Fotogalerie