Dům dětí a mládeže Valašské Klobouky

Modrotisk potištěný různorodými plošnými i bordurovými motivy zhotovili účastníci letního folklorního tábora pořádaného Domem dětí a mládeže Valašské Klobouky. Vzory byly vytvořeny pomocí modrotiskových forem zapůjčených z Městského muzea Valašské Klobouky. Modrotisk bude částečně využit na zhotovení krojových fěrtochů pro folklorní kroužky Kloboučan, a Kloboučánek fungující v rámci zmiňované organizace.

www.ddmvk.cz

Fotogalerie

Záznamy: 1 - 5 ze 10
1 | 2 >>

Detvianske ľudové umenie

Detvianská dílna Ivety Smilekové zhotovuje nejen vyšívané polštáře, prostírky a další bytové doplňky, ale především slovenské tradiční oděvy.

Strážnický modrotisk použilo Detvianske ľudové umenie na ženském podkonickém kroji středoslovenského regionu Horehronie. Z drobného vzoru jsou ušity sukně, výraznější motivy se uplatnily na zástěrách (šaty).

www.dlu.sk

 

Fotografie tradičního podkonického kroje převzata z: Hajduch, Ján:  Podkonice. In: František Poloczek: Slovenské ľudové piesne. Zv. 3. Bratislava: Slovenská akadémia vied, 1956.

Súkromá základná umelecká škola Michalovce

Pro obor Súkromé základné umelecké školy Michalovce zaměřující se na lidový tanec byly zhotoveny zástěry k ženskému tradičnímu kroji. Nejprve se na bílou látku natiskl bordurový vzor. Nato se tkanina jedenkrát ponořila do indigové lázně, tím bylo docíleno bledě modrého odstínu látky, která se ve středu zástěry znovu potiskla rezervou. Nezakrytá místa byla zabarvena na tmavě modro.

www.szusjurosik.sk